حلقه – زنگ زدن کفش اسپورت کت و شلوار استفاده

حلقه – زنگ زدن: کفش اسپورت کت و شلوار استفاده ازدواج عروسی شلوار زندگی راحتی داماد

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی به رهبری پیشنهاد کردیم یورو جایگزین دلار شود/ امارات وعربستان نیز در نوسانات بی‌تقصیرنیستند ، سیف

رئیس کل بانک مرکزی گفت که پیشنهاد جایگزینی یورو با دلار را با رهبری مطرح کردم و ایشان نیز استقبال کردند. 

به رهبری پیشنهاد کردیم یورو جایگزین دلار شود/ امارات وعربستان نیز در نوسانات بی‌تقصیرنیستند ، سیف

سیف: به رهبری پیشنهاد کردیم یورو جایگزین دلار شود/امارات وعربستان نیز در نوسانات بی تقصیرنیستند

عبارات مهم : بازار

رئیس کل بانک مرکزی گفت که پیشنهاد جایگزینی یورو با دلار را با رهبری مطرح کردم و ایشان نیز استقبال کردند.

به گزارش ایسنا، ولی الله سیف در جلسه علنی صبحگاه امروز (سه شنبه) مجلس و در جریان بررسی اوضاع بازار ارز گفت: من پیشنهادی را با حضرت آقا مطرح کردم که یورو در مبادلات ارزی جایگزین دلار شود آیا که دلار نقشی در مبادلات خارجی ما ندارد و ایشان هم از این عنوان استقبال کردند.

وی با بیان اینکه «نرخ ۴۲۰۰ تومان جهت دلار جهت مسافران، بیماران و دانشجویان قابل دریافت است» گفت: با این تفسیر دیگر قیمت مبادله ای نداریم و توزیع دلار هم از طریق صرافی ها انجام خواهد شد.

به رهبری پیشنهاد کردیم یورو جایگزین دلار شود/ امارات وعربستان نیز در نوسانات بی‌تقصیرنیستند ، سیف

رییس کل بانک مرکزی همچنین بر لزوم تعیین ضوابط سختگیرانه تر جهت دریافت مجوز صرافی ها نیز تاکید کرد و گفت: دیشب در جلسه ای طولانی در ستاد اقتصادی دولت که با حضور مدیر جمهور برگزار شد، تصمیماتی گرفته شد که کلیات آن اعلام شد و جزییات آن امروز بازتر می شود. بر این اساس مبنای ارزش گذاری دلار همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود.

وی ثبات بازار، کنترل تورم و روند کاهنده آن را از دستاوردهای مهم دولت های یازدهم و دوازدهم عنوان و خاطرنشان کرد: دو سال است که قیمت تورم تک رقمی مانده و رشد اقتصادی هم در دوسال اخیر وضع مثبتی داشته هست. ما حجم بالای نقدینگی در کشور را داریم که اثر آن تا این لحظه در بازارها کنترل شده است بود ولی عوامل غیر اقتصادی انتظارات و عدم اطمینان نسبت به آینده به طرق متفاوت به پرسشها دامن زد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت که پیشنهاد جایگزینی یورو با دلار را با رهبری مطرح کردم و ایشان نیز استقبال کردند. 

سیف ادامه داد: دشمن های ما هم بدون کار ننشسته اند و با التهاب آفرینی بین المللی تلاش می کنند اقتصاد ما را دچار التهاب و عدم تعادل کنند. در واقع التهابات بین المللی و بعضی محدودیت ها در این شرایط بی تاثیر نیست. وگرنه ما منابع ارزی کافی داریم ولی بزرگترین عاملی که اجازه نداد آینده نگری ما در دو ماهه آخر سال گذشته محقق شود، شدت یافتن این التهابات بود.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: یکی از پرسشها ما این است که مسافران مسئله اسکناس دارند و امکان استفاده از کارتهای بین المللی را ندارند. بنابراین اسکناس مورد نیاز جهت سفرهای آنها باید تامین شود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در خرداد ۹۲ که انتخابات انجام شد، قیمت ارز ۳ هزار و ۷۰۰ الی ۸۰۰ تومان بود؛ به محض اعلام نتیجه های انتخابات بدون اینکه هنوز دولت تازه شروع به کار کند ظرف ۲ تا ۳ ماه قیمت ها روند نزولی پیدا کرده و در مرداد ماه به زیر۳ هزار تومان رسید. در پروسه زمانی که دلار روند نزولی داشت هیچ اقدام خاصی در اقتصاد انجام نشده بود، تنها یک امید مثبت و یک انتظار باعث شد که یک شرایط خیلی طبیعی در اقتصاد کشور ایجاد شود، همان طور که همین عامل مثبت اثر داشته عوامل منفی نیز باعث بروز انتظارات منفی، عدم اطمینان به آینده می تواند بازار را دچار التهاب کرده و مشکلاتی را ایجاد کند.

به رهبری پیشنهاد کردیم یورو جایگزین دلار شود/ امارات وعربستان نیز در نوسانات بی‌تقصیرنیستند ، سیف

وی افزود: دشمن های ما در تلاش هستند تا از هر فرصتی در جهت التهاب آفرینی در اقتصاد ما استفاده کنند، البته کارها دشمن جای تعجب ندارد ولی در داخل باید روش هایی را در پیش بگیریم که خود ما التهاب های مصنوعی ایجاد نکنیم. در هر کشوری با هر میزان از اقتدار و ذخایر، انتظار منفی به وجود بیاید و بحث انتقال سرمایه و نگرانی نسبت به آینده به وجود آید به هیچ وجه نمی توان در برابر آن ایستاد. ولی آیا ما خود به التهاب آفرینی دست می زنیم؟ تقاضای ما از شما این است که کمک کرده لیکن همه ما در یک کشتی نشسته ایم و باید در جهت اصلاح شرایط حرکت کنیم.

سیف با اشاره به نشست کمیسیون اقتصادی مجلس با تیم اقتصادی دولت جهت بررسی اوضاع بازار ارز گفت: از روز گذشته اول وقت به علت استمرار نشست ها در هیئت دولت درگیر مباحث ارزی بوده ایم و در دولت در حال جمع بندی مباحث هستیم. جلسات فشرده ای جهت ساماندهی بازار ارز در هیئت دولت در حال برگزاری هست، حتی معاون اول مدیر جمهور و خود مدیر جمهور نیز در نشست ها شرکت می کنند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت که پیشنهاد جایگزینی یورو با دلار را با رهبری مطرح کردم و ایشان نیز استقبال کردند. 

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: من طرح کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با ساماندهی بازار ارز را مطالعه کرده ام و مواد مثبتی از آن استخراج کردم و خوشبختانه بعضی از مواد موجود در این طرح از سوی بانک مرکزی از قبل اجرایی شده است است ولی در خصوص بعضی از بندها نیز به آقای پورابراهیمی عرض کردم که با صحبت می توانیم در خصوص این بندها به توافق برسیم. ما در شرایط عادی نیستیم و دشمن های ما توطئه های خود را ادامه می دهند، تصمیم ما این است که همه امکانات در خدمت تأمین نیازهای واقعی اقتصاد کشور قرار بگیرد البته در یک فضای براق و یک افقی که اشراف کامل بانک مرکزی بر همه ابعاد داشته و مانور تصمیم گیری داشته باشد.

وی از ایجاد سامانه ای جهت اصلاح اوضاع بازار مسکن خبر داد و افزود: در این سامانه کلیه ارزهای ورودی کشور ناشی از فروش نفت، درآمدهای غیرنفتی و هرگونه درآمد ارزی که کشور دارد در این سامانه ورود پیدا کرده و همه مصارف ارزی کشور نیز در آن سامانه پاسخ داده می شود. بررسی های ما نشان می دهد که خوشبختانه کشور در یک اوضاع تعادل واقع شده است است و این کارها و التهاب آفرینی هایی که دشمن های ما در اینترنت انجام می دهد نباید ما را دلواپس کند. متأسفانه ما فضایی را به آنها داده ایم و اجازه هم داده ایم که بی انضباط هر کاری دلشان می خواهد بکنند.

به رهبری پیشنهاد کردیم یورو جایگزین دلار شود/ امارات وعربستان نیز در نوسانات بی‌تقصیرنیستند ، سیف

سیف همچنین اضافه کرد: اقداماتی که در بین التعطیلین در اوایل فروردین رخ داد یک عامل و علامت بسیار مشخص اثبات کننده این نظر هست، اصلا بازار در سنوات گذشته در تعطیلات تا ۱۵ فروردین هیچ تحرکی نداشته، اتفاقاتی که رخ داد متأسفانه در فضاهای تلگرامی و مجازی بوده و با اعلام قیمت ها التهاب ایجاد کرد. در این روزها طبق آینده نگری احساس می کردیم که این کارها ایجاد شود تیم ما بسیج شده است و آماده بود، از ابتدای روز ۵ فروردین تیم ما در بازار حضور داشته و به عرضه ارز اقدام کرده است در حالی که در سنوات گذشته چنین موضوعی وجود نداشت. اعلام قیمت های غلط از سوی بعضی در حتی یک درصد و دو درصد ارز مبادله شده است نیست، ۳۰۰ هزار یا ۲۰۰ هزار آن هم فقط کاغذی و لفظی بوده و معامله اصیلی اتفاق نمی افتد.

وی گفت: ما نباید اجازه دهیم که اقتصاد ما این منابع عظیم ارزی کشور که صرف واردات کالاهای واسطه ای و مواد اولیه کارخانجات می شود تحت تأثیر این علامت بسیار غلط اقتصادی قرار بگیرد، باید تصمیم گرفته شده است و التهابات آخر یابد، ما سال گذشته بسته ای را که اجرا کردیم بعضی تصمیمات اقتصاددانان بوده و اجزای آن را تأیید می کردند. تنها موردی که در خصوص بسته اجرایی دولت، دوستان انتقاد داشتند در رابطه با بحث سپرده گیری بوده هست، اکنون نیز بعضی ها معتقدند هیچ وقت به نظر نمی رسد که این کارها به مصلحت باشد که جاذبه جهت سایر بازارها ایجاد شود.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه خاطرنشان کرد: باید در این فضا تصمیم بگیریم که تسلط خود را بر شرایط ارز کشور محرز کرده و اوضاع را به دست بگیریم و در نتیجه متناسب با فضایی که جهت ما پیش می آید از حیث گشایش ها و یا محدودیت هایی که پیش رو داریم بتوانیم انعطاف پذیر بوده و با سرعت تصویر العمل نشان دهیم. همه توان ما در خدمت ساماندهی این بازار بوده تا بتوانیم این تسلط را بر بازار حاکم کنیم از این رو مسلماً نیاز به کمک و حمایت مجلس داریم. اینکه دشمن بر روی کشور ما ذره بین قرار داده هست، نباید اجازه التهاب آفرینی به دشمن های داده شود و باید بتوانیم با هماهنگی و همفکری شرایط را به سمت اصلاح هدایت کنیم.

سیف تصریح کرد: بر اساس بررسی هایی که انجام شده است تعادل مورد نیاز در منابع و مصارف ارزی کشور وجود دارد، در این فضا نباید قیمت ارز این نوسانات را داشته باشد از این رو جای پاهایی دیده می شود که حتی کشورهای اطراف ما از جمله امارات و عربستان نیز در نوسانات بی تقصیر نیستند. متأسفانه بازار دوبی به گونه ای شده است که هر روز علیه اقتصاد ما تلاش می کند، ما باید آرامش خود را حفظ کرده و اجازه ندهیم که دشمن های بر برهم زدن اقتصاد ما امید ببندند. در این مدت که بین منابع و مصارف تعادل وجود دارد و ۴ هزار و ۲۰۰ تومان مبنای بسیار منطقی جهت این کار است و با شاخص های اقتصادی تطبیق دارد قرار نیست این رقم ثابت بماند تا باز غلط های گذشته تکرار شود.

وی افزود: قرار است قیمت ارز متناسب با متغیرهای اقتصادی حرکت کند از این رو ممکن است در طول سال ۵ الی۶ درصد نیز نوسان داشته باشد که این اشکالی نداشته و در همه دنیا نیز این اوضاع را دارد. آنچه که اهمیت دارد این است که ما اکنون در رابطه با نوع تخصیص ارز و تأمین ارز جهت ورود کالاهای اساسی اولویت گذاری کرده و طبقه بندی در جهت کالاهای صادراتی نیز صورت بگیرد. باید متناسب با توان ارزی کشور نسبت به واردات کالاهای اساسی اقدام کنیم در غیر این صورت باید تدابیر خاص صورت گیرد. متأسفانه اقلامی به صورت قاچاق وارد کشور می شود که حیف منابع ارزی کشور است که سهم این نوع واردات شود از این رو باید شدت یافتن نظارت ها صورت گیرد تا منابع بی حساب و کتاب از کشور خارج نشود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که عامل نوسانات قیمت ارز اقتصادی نبوده بلکه انتظارات و التهابات کاذب بر آن اثر گذار بوده، یادآور شد: در حال حاضر تعادل منابع و مصارف با اوضاع درآمدهای ارزی ما شرایط مناسبی دارد و ما جهت تامین نیازهای وارداتی کمبود منابع نداریم.

سیف با بیان این که قیمت تعیین شده است بر مبنای مدل شناور مدیریت شده است قانونی و تکلیفی جهت بانک مرکزی هست، یادآور شد: نشانه ما به هیچ وجه تثبیت قیمت ارز نیست.

وی با اشاره به همفکری و ارتباط بانک مرکزی و مرکز پژوهش های مجلس اضافه کرد: من فکر می کنم اثر دلار ۴۲۰۰ تومانی باید در بودجه دیده شود. در گذشته هر قدر از مبنای ارز مبادله ای به قیمت بازار آزاد محاسبه می شد عینا در حسابی متمرکز و به خزانه واریز می شد. امسال در بودجه تغییراتی ایجاد شد و رقم مابه التفاوت ناشی از مداخلات در بازار را به عنوان سود بانک مرکزی دیدند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بیش از هر چیز نیاز به ثبات و آرامش اقتصادی وجود دارد، یادآور شد: این مدل کمک می کند ثبات مورد نیاز ایجاد شود و تشویقی هم جهت سرمایه گذاران خواهد بود. در این راستا کمک و هدایت مجلس جهت ما ارزشمند است.

وی با طرح این پرسش که تفاوت قیمت ارز به جیب چه کسی رفته است؟ گفت: هیچ جا نرفته، الا اینکه به خزانه واریز شده است و دقیقا حسابرسی می شود. ما از سال ۹۲ تا الان ۸۲ درصد تورم انباشته داشتیم و قیمت ارز از سه هزار تومان به چهار هزار و ۲۰۰ تومان رسیده که می شود ۴۰ درصد. اوج آن هم ۷۰ تا ۷۵ درصد بود. اینها با تورم انباشته قابل توجیه بود ولی تنها چیزی که قابل دفاع نیست نوسانات شدیدی است که مشکلاتی را در اقتصاد ایجاد می کند.

سیف در آخر تاکید کرد که برنامه بانک مرکزی جلوگیری از نوسانات شدید و ایجاد آرامش در حوزه ی اقتصادی است.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | منابع | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz