حلقه – زنگ زدن کفش اسپورت کت و شلوار استفاده

حلقه – زنگ زدن: کفش اسپورت کت و شلوار استفاده ازدواج عروسی شلوار زندگی راحتی داماد

در حالی باید تا ۱۵ روز دیگر لایحه بودجه ۱۳۹۷ در بهارستان حرکت کرده و از شرکت برنامه و بودجه به مجلس برود که در فاصله ۱۵ روز مانده به وقت قانونی، هنوز بررسی‌های

بودجه در رکود!

بودجه در رکود!

عبارات مهم : منابع

در حالی باید تا ۱۵ روز دیگر لایحه بودجه ۱۳۹۷ در بهارستان حرکت کرده و از شرکت برنامه و بودجه به مجلس برود که در فاصله ۱۵ روز مانده به وقت قانونی، هنوز بررسی های مربوطه در هیات وزیران انجام نشده و ارقام نهایی نیست.

به گزارش ایسنا، طبق آیین نامه داخلی مجلس دولت باید هر ساله تا ۱۵ آذرماه لایحه بودجه را به عنوان سند آینده نگری دخل و خرج یک ساله خود را ارائه کند. بخشنامه بودجه سال آینده در پنجم مهرماه از سوی مدیر جمهور به شرکت برنامه و بودجه ابلاغ شد و به تبع آن این شرکت بخشنامه را همراه با ضوابط و دستورالعمل های مربوطه به دستگاه ها و شرکت هایی که از بودجه دولتی استفاده می کند، ابلاغ کرد تا آینده نگری مالی سال بعد را انجام داده و شرکت بتواند طبق آن کلیات لایحه را تدوین و جمع بندی کند.

بودجه در رکود!

در مدت اخیر بحث های زیادی در رابطه با ارقام کلان و مهم مطرح شد ولی هنوز نتیجه مشخصی از آن وجود ندارد و ظاهرا دولت به جمع بندی در این رابطه نرسیده هست. این در شرایطی است که باید در یکشنبه هفته گذشته لایحه در هیات وزیران مطرح و بررسی می شد؛ ولی با توجه به زلزله مناطق غربی کشور، از دستور کار خارج شد. در هفته جاری نیز روز یکشنبه تعطیل بود و احتمالا جهت هفته آینده لایحه مورد بررسی قرار خواهد گرفت، مگر اینکه در جلسه ای فوق العاده و قبل از این تاریخ، لایحه بودجه پیشنهادی شرکت برنامه و بودجه مورد بحث در هیات وزیران قرار گیرد.

دولت در بخشنامه بودجه اعلام کرده بود که لایحه را ۱۲ آذرماه به مجلس می برد ولی ظاهرا با توجه به تعطیلی روز ۱۵ آذدرماه، وقت نهایی ۱۶ آذر اعلام شده است است و در نهایت دولت فقط ۱۶ روز دیگر جهت جمع بندی نهایی لایحه و امور مربوط به آن وقت دارد. این در حالی است که طبق اطلاعات دریافتی در حال حاضر هنوز ارقام کلان و اساسی لایحه بودجه از جمله قیمت هر بشکه نفت و دلار و حتی زیاد کردن حقوق کارکنان به عنوان پایه مهم تعیین هزینه های جاری در منابع عمومی دولت مشخص نشده هست.

در حالی باید تا ۱۵ روز دیگر لایحه بودجه ۱۳۹۷ در بهارستان حرکت کرده و از شرکت برنامه و بودجه به مجلس برود که در فاصله ۱۵ روز مانده به وقت قانونی، هنوز بررسی‌های

بر اساس آخرین گمانه زنی هایی که در رابطه با تعیین قیمت دلار به عنوان مبنای تبدیل منابع ارزی به ریال وجود داشته، قیمت ها حدود ۳۵۰۰ تا ۳۷۵۰ تومان مطرح بوده است که البته در حال حاضر با توجه به زیاد کردن قیمت دلار در بازار آزاد و همچنین رشد سریع در مرکز مبادلات ارزی که از ۳۵۲۰ تومان هم گذشته، بعید نیست که قیمت دلار در بودجه ارقامی متفاوت از این قیمت ها باشد. در رابطه با قیمت نفت به عنوان یکی از منابع مهم درآمد دولت، قیمت هر بشکه آن بین ۵۰ تا ۵۵ دلار آینده نگری شده است است که البته با صادرات روزانه دو میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه در امسال و احتمالا جهت سال آینده با کمی زیاد همراه می شود.

در رابطه با زیاد کردن قیمت حقوق کارکنان که در بخشنامه بودجه بین پنج تا ۱۰ درصد تعیین شده است و البته مبنای مهم پنج درصد است نیز ظاهرا قرار بر این خواهد بود که این درصد تا حدی زیاد کردن یابد که اگر چنین اتفاقی رخ دهد قطعا آینده نگری ها جهت هزینه جاری دولت که تا ۷۰ درصد آن حقوق و دستمزد و حق بیمه هست، به طور قابل توجهی زیاد کردن خواهد یافت که به دنبال آن منابع عمومی دولت عوض کردن می کند و در مجموع باید محل تامین منابع زیاد کردن یابد.

با این حال طی چندین سال گذشته این گونه نبوده که دقیقا در رأس وقت قانونی، دولت ها لایحه را به مجلس ببرند و اغلب به دلایلی این عنوان به تاخیر افتاده هست؛ ولی به هر صورت دولت یازدهم عمدتا با تاکید بر اجرای وقت قانونی در این باره اقدام کرده هست؛ به غیر از سال ۱۳۹۴ که لایحه بودجه را با ۴۰ روز تاخیر به مجلس برد. در این سال به علت اینکه هنوز سند برجام نهایی و رسما اجرایی نشده بود، دولت لایحه بودجه و البته لایحه برنامه ششم توسعه را بر اساس دوران پسابرجام تهیه و تنظیم کرد تا اینکه رییس جمهور در ۲۷ دی ماه بعد از ابلاغ سند برجام لوایح مربوطه را به مجلس برد.

بودجه در رکود!

لوایح بودجه از سال ۱۳۸۰ تاکنون یعنی طی ۱۸سال گذشته در وقت های متفاوتی به مجلس رفته؛ به طوری که حتی در دولت دهم لایحه با بیش از دو ماه تاخیر و در نیمه اول اسفند راهی مجلس شد که این تاخیرها خود موجب دیرکرد در بررسی و تصویب در مجلس و ابلاغ به دولت می شود. در نهایت در این شرایط با توجه به اینکه لایحه در ابتدای سال بعد به قانون تبدیل نشده و در اختیار قانون قر ار ندارد باید لایحه چند دوازدهم از بودجه از سوی دولت به اجرا درآید که براساس بخشی از بودجه سال قبل تعیین می شود.

واژه های کلیدی: منابع | سال آینده | لایحه بودجه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

بودجه در رکود!

بودجه در رکود!

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz